|
|
|
|
Vision Divine - A Clockwork Reverie (EP)Skrevet af Jacob Jørgensen 26-05-2026 Italiensk power metal er hvad der bydes på her. Det er en EP/mini lp. Der bydes ialt på 7 numre. De første 4 sange incl en intro er det nye sange. Her efter følger 3 numre der er nye versioner fra 2026. Bandet har jeg af navn hørt om før. Dog tror jeg ikke jeg stiftet bekendskab med musikken udover måske få numre her og der. Dette er et comeback for sangeren Michele Luppi og Keyboardspilleren Oleg Smirnoff (Ja Vansind - HævnenSkrevet af Peter Letting 13-05-2026 Danske Vansind er ude med nyt album, som har fået titlen Hævnen. Albummet landede den 1. maj 2026.
Vansind bevæger sig inden for Folk-Metal-genren, som egentlig aldrig rigtig har været min kop te. Men det her er middelalder på nye flasker, og det kan faktisk noget, når man lige lader det vokse og giver det et par gennemlytninger. Man kan vel kalde det en “Acquired Taste”.
Man kalder det jo den mørke middelalder, og Vansind er også m& Northophere - Full SendSkrevet af Jacob Jørgensen 15-04-2026 Så landede denne udgivelse i min mail. Navnet sagde mig intet. Men her er der også tale om et aarhusiansk og nyt band, der er på gaden med denne debut EP. Det er altid ekstra spændende, når der er tale om et nyt dansk band. Genremæssigt er det alternativ metal. Du vil ligge ører til prog metal, rå thrash og atmosfærisk post metal. Så et godt mix af lidt forskelligt. Denne ep byder på numrene: "New Babylon", "Stars Align", "1439" og "DriKissing Kaos - To Your LimitSkrevet af Peter Letting 11-04-2026 Bandet Kissing Kaos udkommer med første album 1/5-2026. Albummet har fået titlen To Your Limit.
Kissing Kaos er opstået, efter sanger Joe Flynt forlod bandet Asphalt Valentine, og han tog trommeslager Brian Jung med sig over i det nye band. I bandet har de også guitarist Jon Lansburg, og bassist Chris Taylor (Kickin Valentina).
Da jeg fik det ind ad døren, så jeg at det skulle tale til fans af Eclipse, og den kategori falder jeg pladask ind i, så jeg Frekvent - In HubrisSkrevet af Calle 26-03-2026 Jeg har tidligere anmeldt Frekvent’s to første EP’er, henholdsvis ”Unfinished Symmetry” i 2021 og ”Unbroken” i 2023. Begge to rigtig gode udgivelser. I november 2025 udsendte bandet så deres debut fuldlængde album In Hubris. Jeg har desværre bare først haft tid til at anmelde albummet nu.
Frekvent består af Niklas Skovbo Jespersen (vokal og guitar), Rasmus Søgaard Holm (lead guitar), Allan Nørskov Johansen ( Witchfang - Dead Rat CitySkrevet af Calle 21-03-2026 Dead Rat City er debut albummet fra Kolding bandet Witchfang. Det udkom den 10. marts 2026. Inden udgivelsen havde jeg lyttet til et par af de singler bandet udsendte som optakt til selve albummet og de lød meget lovende i mine ører. Så jeg var meget spændt på at lytte til hele albummet. Og jeg blev bestemt ikke skuffet.Dead Rat City er et konceptalbum om en by i ruiner, der er overrendt af muterede rotter, hvis bid forvandler mennesker til zombier. Denne by er NeCold Night For Alligators - With All That's LeftSkrevet af Jacob Jørgensen 12-01-2026 Alternativ metal fra København hvad kan det? Der til kan man tilføje det også emotionel alternativ metal. Ja det vil jeg over denne anmeldelse fortælle om, da jeg skulle fordybe mig i denne udgivelse. Først lidt historie: Bandet har udgivet følgende: "Course Of Events" (2016), "Fervor" (2019), "The Hindsight Notes" (2022) og nu her i 2026 With All That’s Left. Lineuppet med gæster: Johan Pedersen (vokal) Nikolaj Lauszus (trommer), Eskil Rask (bas), MMartie Peters Group - ResurrectionSkrevet af Jacob Jørgensen 01-01-2026 Navnet sagde mig noget, men kunne huske forbindelsen. Martie Peters har været med i både Sateria, Push, hvis nogen husker dem? Kan anbefale at tjekke deres udgivelser ud. Også Shades & Peters. Rene Shades er bl.a. kendt fra Pretty Maids også. Coveret forestiller en kriger i rustning stående midt i skoven. Rigtig fedt cover. Dansk band med udenlandske medlemmer til hjælp. Lineuppet på dette album er Andy Warner (guitar og bas), EstebanHouse Of Secrets - Might As Well Enjoy The Ride (EP)Skrevet af Jacob Jørgensen 29-12-2025 Danske House Of Secrets er på gaden med en EP, der er ret kort. Disse sange kom alle som singler: "All In" (7/11), "See The Sunlight" (5/12) og "Like A Rocket" (19/12). EP'en udkom samlet den 19/12-25. Titlen på udspillet er fra en linje i "All In". Vi har at gøre med tekster, der der handler om: At få det bedste ud af nuet. Fejl, tilgivelse og om at se fremad. Dette kan vi alle vel relatere til før eller siden i livet spil. Nyt blod er der også kommet i bandet iform af -
|
|
|
|
|